Форум главная страница
 
Штучне вигодування цуценят

  Открываем новую рубрику: Я РЕШИЛ СТАТЬ СОБАЧНИКОМ, где мы будем рассказывать о проблемах, с которыми сталкиваются люди однажды решившие купить себе щенка. А что же дальше?

  Час від народження до моменту переходу до «дорослої» їжі - критичний в житті цуценят: чи виживуть вони, чи будуть здорові, багато в чому буде залежати від якості споживаного ними молока.
  Підсосний етап розвитку собак недарма вважають критичним: саме в цей час спостерігаються найбільші втрати. Цей же період визначає подальший фізичний розвиток тварини, її імунітет.
  За клінічними даними ряду американських дослідників, порушення харчування та травлення (гастроентерит) у собак, які не досягли 30-тижневого віку, дають 38,1% усіх захворювань і 18,9% смертних випадків.
  У підсосний період більшість цуценят, природно, харчується материнським молоком, однак іноді власники собак вдаються до штучного вигодовування. Це відбувається з різних причин: у випадку смерті лактуючої суки; при відмовленні суки годувати одного чи декількох цуценят; у випадку занадто багатоплідного приплоду.
  Штучне вигодовування дає свої результати, якщо: дотримуються належні умови, нормально засвоюється замінник материнського молока, налагоджена своєчасна і багаторазова годівля.
  Більшість невдач при штучному вигодовуванні цуценят пов’язані з невірно приготованим замінником материнського молока.

Замінник материнського молока
  Хімічний склад молока собаки має ряд особливостей:
1. Його відрізняє великий відсоток сухої речовини (див. табл. 1).

Таблиця 1. Хiмiчний склад молока людини та рiзних ссавцiв
Види ссавцiв
Суха речовина
Білок
Жир
Цукор
Час подвоєння маси новонароджених
Відсоток вмісту в сухій речовині
Людина
12.5
81
30.6
56.5
170
Собака
23.5
33
44.1
15.8
8-9
Норка
21.2
35.4
16
9.4
7-8
Вівця
19.3
28.5
38.3
25
20
Свиня
18.8
25.5
36.2
29.3
35
Кішка
18.5
42.2
25
26.1
8
Мавпа
15.4
10.4
26
45.5
50
Коза
13.2
22
34
31
22
Корова
12
25.6
30
38.7
35
2. За змістом білків воно в два рази перевершує коров’яче. Висока концентрація білків обумовлює швидке зростання новонароджених цуценят. Маса їх, незалежно від породи, звичайно подвоюється менш, нiж за 10 днів після народження.
3. Процентний вміст жирів коливається і складає в середньому від 5% (гончі породи) до 9% (німецька вівчарка). Жирних кислот у ньому більше, ніж у коров’ячому. Середня калорійність на 1 кг - 1210 ккал, або 5063 кДж (коров’яче молоко - 750 ккал).
4. Вміст молочного цукру (лактози) відносно невелике в порівнянні з коров’ячим.
5. У ньому великий відсоток мінеральних солей.
6. Про кількість вітамінів існує занадто мало даних. Вважають, що за винятком вітамінів групи В (крім В1) - в молоці собаки їх значно менше, ніж у трав’яних тварин.
  Хімічний склад молока собаки непостійний і може частково мінятися в залежності від наступних причин:
1. Стадії лактації. Наприклад, у перші два дні в ньому менше сухої речовини та жирів; білок у значній мірі складається з глобуліну - носія антитіл.
2. Розташування сосків. Молочність задніх сосків вище, не випадково тому ними заволодівають більш сильні і міцні цуценята; існує навіть різниця між молоком, що йде з передніх і задніх сосків.
3. Породи та індивідуальних особливостей собак. Так, середній вміст білків у молоці гончих складає близько 5-6%, а в німецьких вівчарок - 8,5 - 9%.
  Порівняльний аналіз вмісту окремих макро- та мікроелементів у собачому і коров’ячому молоці частіше виявляється на користь останнього.

Приготування замінника материнського молока
  Зробити «собаче» молоко з коров’ячого - дуже складно. Для цього необхідно:
1) підняти зміст сухої речовини на 76% (білків на 28%, жирів на 35%, знизити зміст лактози на 50%); 2) зберегти на колишньому рівні вміст мінеральних солей.
  Більшість рецептів, що зустрічаються в спеціальній літературі, включає наступні компоненти: молоко коров’яче, цільне; молоко коров’яче, знежирене, порошкове; молоко концентроване, без цукру; вершки; яйця (тільки жовтки). Можна скористатися рецептом приготування замінника молока собаки, залишаючи осторонь питання про вміст в молоці вітамінів.
  У принципі навряд чи необхідно педантично відтворювати формулу молока собаки. Оскільки зріст і розвиток цуценят залежить від калорійності їжі та вмісту в ній азотистих з’єднань. Визначальним фактором тут служить процентний вміст сухих речовин у приготовленому молоці.
  Зріст цуценят, що вигодовуються таким молоком, спочатку відстає на 10 - 15% від росту їхніх побратимів, що ссуть материнське молоко. Однак незабаром після закінчення підсосного періоду, завдяки особливим компенсаторним фізіологічним процесам, цуценята вирівнюються у своєму розвитку.

Як краще організувати молочну годівлю?
  Число годівель. Число годівель у день коливається від трьох до восьми. Обраний графік годівель повинен відповідати як фізіологічним потребам цуценят, так і розпорядку дня хазяїна собаки. Занадто часті годівлі небажані, навіть шкідливі для нормального фізичного розвитку цуценят.
  Розумно складений графік виражається в приблизно однаковій кількості молока, що випивається за одну годівлю, за винятком першого (ранкового) прийому їжі, що повинен бути більш ситним.
  В табл. 2 зазначена частота годівель у день і кількість випитого за одну годівлю молока. У перші три тижні споживання молока обумовлене більш швидким зростання маси цуценят.
Таблиця 2. Ритм годівлі
Маса цуценят при народженні, г
Кількість молока та число годівель
Вік, дні
1 -2
3-7
8-16
з 17 до кінця підсосного періоду
250-350
Кількість молока, мл.
12
20
35
60
Число годівель
8
6
5
4
450-500
Кількість молока, мл.
12
30
50
70
Число годівель
8
6
5
4
більш 500
Кількість молока, мл.
12
40
70
120
Число годівель
8
6
5
4
  До 3-тижневого віку цуценят варто годувати з невеликої пляшечки з надягнутою зверху соскою або іграшковою - для ляльок.
  У разі потреби застосовують штучне харчування, при якому потрібну кількість молока вводять в організм за допомогою шлункового зонду.
  Відстань між мочкою носа й останнім ребром собаки вкаже, на яку глибину має бути опущений зонд.
  Тільки таким способом, наприклад, можна вигодувати цуценят, що відмовляються від годівлі. До 2,5-3-тижневого віку цуценя вже само спритно хлебче молоко з миски. Тепер можна починати прикорм.
  Протягом перших трьох тижнів цуценята, що не одержують материнського молока, хворіють здуттям живота.

Гігієнічні правила
1. Після кожного прийому їжі весь посуд і пристосування для годівлі (миски, пляшечки, соски і т.д.) варто добре вимити і прокип’ятити.
2. Усі продукти (молоко, вершки, яйця і т.п.) необхідно зберігати в холодильнику.
3. Ніколи не готувати молоко прозапас.
4. Вживати тільки однорідне з виду молоко, підігріваючи його до 30-35°С.
5. Уникати перегодовування, тому що це часто призводить до шлункових захворювань.
6. Завжди дотримуватись зазначеного заводом-виробником способу вживання молока, не намагаючись «збагачувати» його різними добавками.
7. Суворо стежити за чистотою цуценя, компенсуючи в такий спосіб відсутність материнського вилизування.
  Точного терміну щодо переходу від молочного харчування до твердої їжі не існує. Єдиною, вимогою є «поступовість» цього процесу. Саме так забезпечується найкраща адаптація організму тварини до нової їжі.
  Цуценятам, що одержують материнське молоко, прикорм починають давати в 2,5-4-тижневому віці. В цей момент лактація значно слабшає.
  Іншими критеріями для початку прикорму є: по-перше, досягнення цуценят сенсорної та моторної самостійності (цуценята повинні добре бачити і легко пересуватися), і, по-друге, зміна маси (у перші тижні цуценя повинно додавати щодня 5-10% до своєї первісної маси; якщо два дні підряд маса залишається незмінною або, тим більше, знижується, необхідно негайно починати прикорм).
  Прикорм цуценят, що залишилися без матері, повинен починатися в 2,5-тижневому віці. В цьому випадку, а також при виконанні всіх необхідних вимог, проблем викликати не повинен.
  Протягом усього перехідного періоду від молочного раціону до твердої їжі варто дотримуватись трьох умов:
1. Стежити за температурою повітря.
2. Стежити за зміною в харчуванні: необхідно домогтися плавного переходу від рідкої їжі до твердої.
3. Стежити за здоров’ям цуценят. Число годівель в день залежить від типу їжі: молочні каші - 4 рази на день; тверда їжа - 3 рази на день (слід віддавати перевагу частій та легкій годівлі); суха їжа (її залишають цуценятам на цілу добу, на їх власний розсуд).
  Їжа повинна бути висококалорійною і багатою білками, вітамінами та мінеральними солями, бо потреби організму цуценяти в «будівельних матеріалах» у два рази вище, ніж у дорослого собаки. Таку годівлю бажано продовжувати доти, доки маса цуценяти не досягне значення половини маси дорослого собаки.
  Надлишок їжі в ранньому віці і, пов’язаний з цим, прискорений розвиток кістяка, більш шкідливі для організму цуценя, ніж легке недоїдання, при якому зріст спочатку сповільнюється.
  Отже, раціон варто складати, виходячи із середніх показників росту. Навпаки, для цуценят собак великих порід характерні інші труднощі: у них відносно мала маса при народженні. Необхідні добавки в харчуванні. У традиційний м’ясний раціон зростаючих цуценят треба щодня включати вітаміни та мінеральні добавки. Це дозволить уникнути неправильного обміну речовин та пов’язаного з ним порушення в розвитку кісткових тканин.
  Вкрай важливо постійно стежити за чистотою посуду, щоб уникнути інфекцій, псування продуктів.
Неважко здогадатися, що перехід від молочного харчування до твердої їжі дуже непростий для цуценят.

Поведінка цуценят
  Закінчення підсосного періоду відповідає часу знайомства цуценяти з навколишнім його світом; як правило, це період його життя від 3 тижнів до 3 місяців. Не менш важливо зустрічатися в цей період із собі подібними. Рано взяте зі своєї родини (до 4 тижнів), в подальшому житті воно не буде здатне до встановлення нормальних відносин з іншими собаками.

Імунітет
  Ресурси імунного захисту організму цуценя закладаються за допомогою антитіл матері. Коли потенціал захисних засобів вичерпується і цуценя стає вразливим до зовнішніх патогенних впливів, його необхідно вакцинувати.
  Більшість шлункових захворювань виникає від неправильного вибору продуктів, незбалансованого харчування та від переїдання. Останнє навіть не залежить від якості та складу їжі.
  Молоко, до якого встигло звикнути цуценя, - продукт багатий білками і жирами, але із слабким вмістом цукру. Тому цуценя легко засвоює жирні та білкові продукти. Всяка інша їжа вимагає відповідної адаптації його організму: це стосується, наприклад, крохмалю, що міститься в крупах, цукру, якщо він надходить в їжу цуценяти в більшій кількості, ніж раніш.
  Причиною більшості поносів є переїдання: або денний раціон перевищує потреби і можливості цуценя, або занадто велике число годівель у день. Денну норму варто розподілити на 4-5 годівель.
  Варто нагадати, що звички і навички їжі здобуваються саме в період переходу від молочного раціону до твердої їжі, тому так важливо в цей час навчити цуценя не переїдати.
  Каші та розм’якшені продукти, щоб уникнути мікробних інфекцій, варто готувати не заздалегідь, а лише безпосередньо перед самою годівлею.
  Усі круп’яні і борошняні продукти повинні бути добре зварені. Крохмаль для засвоєння організмом необхідно обов’язково піддати достатній термічній обробці, незалежно від того - використовуються продукти домашнього чи фабричного виготовлення.
  Навіть доброякісні продукти можуть прийти в непридатність при збереженні, під час приготуванні їжі, або в паузі між приготуванням та прийняттям її, якщо ця пауза занадто затяглася.
  Після закінчення підсосного періоду в основі правильного догляду за цуценям лежить гармонічне рішення всіх основних питань його життя: збалансоване, повноцінне харчування; спокійна, дружелюбна обстановка; захищеність від зовнішніх інфекцій.
  Відхилення в метаболізмі відбуваються з двох причин: при вживанні продукту, що не відповідає травним можливостям цуценяти, або внаслідок переїдання навіть самого «ідеального» продукту. Різниця між можливостями шлунка та споживанням позначається на роботі травних органів цуценяти і надалі може привести до мало приємних наслідків.
  Цуценя знайомиться з навколишнім світом у першу чергу за допомогою смакових відчуттів. Воно може проковтнути будь-який невеликий предмет, що знайде біля себе: солому, мотузку, камінець і т.п. Подібна поведінка може бути посилена неправильним обміном речовин.

П.П.Лєщинський
Ю.А.ПанасенкоИнтересное в сети
 
   
 
поиск по сайту
 
© 2000-2017 by Oksana&Alexandr Lubenets
программирование - студия дизайна ICOM
 

  Яндекс.Метрика