Форум
главная страница
Статьи посетителей сайта на зоотематику

Собаки-геологи

Відомо, що запах, що видається деякими мінералами (самородна миш'як, арсенопирит та ін), особливо при ударі або розломі, вказує на присутність їх в породі.

 

Уловлює цей запах навіть людина. У собаки нюх значно гостріше, ніж у людини. Так, запахи типу оцтової і масляної кислот собака відчуває в концентраціях, в мільйон разів менших, ніж людина.

Маючи такий чуйний «прилад», як нюховий орган собаки, геологи можуть використовувати його для виявлення руд і мінералів за їх запахів. При пошуках корисних копалин, поряд з відомими геологічними, геофізичними і геохімічними, з'являється, таким чином, додатковий метод - геокінологічний. Його ефективність особливо висока в умовах, коли рудні тіла не виходять на поверхню, а приховані наносами на тих чи інших глибинах. У цих районах доводиться виробляти проходку гірничих виробок і буріння свердловин. Однак у зв'язку з обмеженими обсягами таких робіт багато перспективних ділянок обслідуються недостатньо надійно. Природно, що залучення спеціально надресованих рудопошукових собак повинно значно полегшити роботу геологів.

Звичайно, геологам зручніше було б мати на озброєнні не собак, а портативні прилади, які фіксували б різні запахи з більшою чутливістю і точністю, ніж собаки. Але поки таких приладів немає, можна з успіхом використовувати рудопошукових псів чи інших тварин, тим більше, що вони можуть доповнювати і контролювати один одного і з успіхом «вживуться» разом.

Вперше до пошуку корисних копалин собак залучили в 1962 році. Наштовхнула на думку про це вчених висока гострота нюху цих тварин. Так, американський фізіолог імені Нейхаус експериментально встановив, що нюх собаки в тисячі, а то й мільйони разів гостріший людського.

Першою собакою-геологорозвідником став «волохатий житель» Фінляндії по кличці Ларі. По запаху сірчаного колчедану або піриту цей пес показував своєму господареві, де знаходяться поклади корисних копалин. Вчені спочатку не повірили Т. Матсссону і влаштували його вихованцеві перевірку: на зазначеній ділянці йому потрібно було відшукати максимальну кількість «корисних» зразків. Результати вразили «вчених мужів»: незвичайна собака змогла вказати 1330 зразків, в той час як досвідчений геолог за відведений термін знайшов лише 270 місць, що являють інтерес для гірничодобувної промисловості. Спеціальної методики навчання в той час не існувало, тому базова навчальна програма була перейнята у собак-міношукачів часів ВВВ. У воєнні часи собак вчили по запаху відшукувати розставлені ворогом снаряди і міни. Так, після попередньої підготовки собаки-геологи могли виявляти поклади корисних копалин на глибині декількох метрів. Є в цій сфері та свій рекордсмен - собака Карат породи східноєвропейська вівчарка, яка змогла відшукати пласти руди, що залягають на глибині дванадцяти метрів. Хіба може якась людина, нехай навіть і досвідчений геолог, без спеціальної техніки показати такий же результат?!



Интересное в сети
 
   
 
поиск по сайту
 
© 2000-2024 by Oksana&Alexandr Lubenets
программирование - студия дизайна ICOM
 
  Яндекс.Метрика